Facebook Questions dorazí co nevidět

29. 7. 2010 | Internet a sociální média | 3 komentáře(ů)

Facebook včera po 22 hodině oznámil, že spouští dlouho očekávané Facebook Questions. Jak Mark ukazuje na titulní fotce, je to opravdu velká novinka. Zatím aplikaci zpřístupnil jenom uživatelům, kteří se zúčastnili beta testování. Plné spuštění prý dlouho trvat nebude. Co jsou Facebook Questions a co se s jejich příchodem změní?

Nestává se často, že by Facebook spouštěl zcela novou nativní aplikaci. Vzpomeňte, kolik jich je dohromady – fotky, videa, odkazy, události,… Sociální sítě jsou místem, kde se ptáme. Proto jsou otázky více než smysluplným krokem.

Půl miliardy hlav víc ví

V aplikaci Facebook Questions, která bude přístupná přímo z vaší homepage, se budete ptát na otázky, které vás zajímají. A půlmiliardová komunita vám bude odpovídat.

Facebook Questions Homepage (Otázky)

Otázky budeme moci třídit podle kategorií – měl by tedy nastat (alespoň z počátku) pořádek oproti stavu, který teď panuje. Díky kategorizaci bychom také mohli mít větší šanci, že bude naše otázka zodpovězena, možná i hodnotněji.

Pro ještě větší pořádek bude možné otázky tagovat – zda půjde o tagy, které si vyberete sami, není zcela jisté. Pokud vás zajímají konkrétní otázky, můžete je sledovat – získáte aktuální přehled o veškeré aktivitě související s otázkou.

Otázky by mělo být možné pokládat i jinak, než psaným textem – mělo by být k dispozici video. Předpokládám, že stejně to bude i s odpověďmi – třeba se někomu podaří najít úspěšný obchodní model, který bude postaven na kvalitních, personalizovaných videoodpovědích.

Otázky a reklamy to k sobě nemají daleko

Facebook questions nejsou novou reklamní platformou – komerční charakter ale stoprocentně mají. I proto se stanou součástí Facebook Engagement Ads – stejně jako reklamy obsahující like button, video nebo anketu s možností interakce.

Vlastníci Facebook stránek Questions ocení možná ještě více. Bude totiž možné odpovídat přímo ze stránky, čímž se zajistít, že otázka nepřijde o svůj kontext. Facebook počítá i s interakcí s Community pages.

Pořádnější Facebook

Co se stane se samotným Facebookem? Už jsem zmínil, že by mohl dostat řád – otázky jsou typem statusů. A ve statusech je obecně bordel, ve kterém se špatně hledá. Čím více různě organizovaných “typů” statusů bude Facebook mít, tím bude přehlednější. Platí ale staré známe, že přehlednost a přínos Facebook spočívá v přátelích, které si přidáte.

Facebook Questions - stránka odpovědí

S příchodem Facebook questions se roztrhne pytel s aplikacemi, které budou otázky organizovat. Dovedu si představit aplikace pro Facebook stránky, která bude ty vybírat tematicky relevantní.

Facebook Otázky mimo Facebook

Otázky mají potenciál dostat se mimo Facebook – možností je spoustu, třeba jako Social Plugin. Určitě se najdou weby, které postaví svou existenci na sekundárním třídění Facebook otázek. Podporuji tím svou teorii, kdy v budoucnu budou weby rozděleny na sociální sítě, kde vzniká obsah, možná nějaké “zpravodajské” weby a pak agregátory, které budou na základě metadat filtrovat obsah podle relevance své cílové skupiny.

Kdo dnes nemá radost

Otázky byly při svém květnovém beta spuštění nazvývány jako “Quora killer app”. Quora je právě jedním z webů, který se odpovídáním na otázky zabývá. S masovostí Facebooku se bude muset hodně snažit, aby zachoval svou existenci.

Stejně jako Yahoo Answers, zajímavé (ale často nefunkční) formspring nebo Aardvark, který se nedávno připojil na seznam služeb, které vlastní Google. Pokud má ze jmenovaných služeb někdo ustát příchod Questions, je to Yahoo – existuje již dlouho, má své stálé uživatelé. Koukněte na graf z Compete.com.

Graf návštěvnosti služeb podobné FB Questions

Máte otázku? Počkejte si

Přístup do Facebook Questions zamítnut

Spuštění služby v ČR bude ještě nějakou dobu trvat. Než se tak stane, musíme se spokojit s ve srovnání výrazně menšími projekty, než jsou Yahoo Answers. Znáte nějakou českou službu, která zapadá do vzorce Facebook Questions?

Mě napadá web ptejse.cz, o kterém jsem psal v puberťáckých dobách blogu Eikasia.cz. Rozhodně nejde o žádný mainstream, pokud má věrné uživatele a pokud se mu podařilo spojit lidi, kteří si navzájem pravidelně odpovídají, bude dál v pozadí existovat otevřen novým výzvám.

S čím ještě Facebook přijde

Facebook Questions jsou rozhodně logickým krokem – ptáme se opravdu často. Původ aplikace rozhodně nebude nápadem geniálního programátora, ale spíš výsledkem sledování masivního množství dat třeba o tom, jak s Facebookem pracujeme. Máte někdo tip, jaká bude další aplikace?

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

3 Komentáře

 1. Defic

  Odpovedi.cz nam jedou uz neco pres rok a musim doplnit klasickou vetu, ze stale rosteme, i kdyz ne tak rychle jako na zacatrku. Podle reakci uzivatelu na spusteni propojeni s FCB(prihaseni, posilani zajimavych otazek na fcb) tak se Facebook Questions, zas tak obavat asi nemusime, vetsina lidi fcb zavrhava jako vec pro ne neuzitecnou…

  Na lupe kdysi vysel srandovni clanek, teda srandovni o nas, ze by jsme teoreticky mohli byt konkurenci fcb.
  http://www.lupa.cz/clanky/odkud-prijde-ceska-odpoved-na-facebook/

  Kapanek silena fikce, kdyz obe sluzby jsou uplne o necem jinem.

  Jinak jako dalsi sluzbu podobnou sluzbu bych doplnil poradte.cz

  Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..