Přečtěte si: Future of the internet (Jonathan Zittrain)

5. 2. 2011 | Internet a sociální média | Žádné komentáře

Internet už zná dneska každý. Generace, která dnes dorůstá dvaceti let, je považována za digitální / počítačovou / internetovou generaci. Jde o „děti“, které se narodily s klávesnicí v ruce. Jde ale zároveň o děti, které často umí počítač a internet jenom užívat. Ale nerozumí mu, nerozumí jeho struktuře a často neumí vyřešit ani základní problémy. Internet ale potřebuje svoji budoucnost.

Pro pochopení budoucnosti je třeba pochopit minulost. Je třeba dát jí nějaký systém, pořádek, který vám umožní pochopit její logiku. Co bylo dobře a co bylo špatně. Tím vlastně i kniha Future of the internet od harvardského profesora internetového práva Jonathana Zittraina začíná.

Kniha popisuje prvotní pokusy o propojení počítačů. Velmi barvitě a srozumitelně vysvětluje, co je generativní a negenerativní platforma.

To je mimochodem koncept, který vám pomůže pochopit aktuální úspěch Applu (iPod, ale hlavně iPhone a iPad), nebo důvod, proč si vlastně lidé kupují herní konzole. To vám samozřejmě neprozradím, ale měli byste vědět, že jsem to nikdy nepochopil. Na co si kupovat zařízení, které je jenom na hry. Bez možnosti psát dokumenty atd.

Přes příklady uzavřených zařízení (tethered appliances) a popisu fungování wikipedie se dostává k otázkám autorského práva, soukromí a jeho ochrany. A samozřejmě budoucnosti internet.

Pokud jste vznik internetu neprožívali, ale chcete přesto internetu rozumět, je to určitě čtení, které doporučuji. Můžete si jej zdarma stáhnout na webu futureoftheinternet.org (k dispozici po licení Creative Commons).

P.S.: Cílem toho článku nebylo napsat klasickou recenzi, spíš doporučení. Pokud nechcete riskovat ztracený čas, přečtěte si opravdickou recenzi na webu Root.cz. Pokud nevládnete angličtině, zkuste zapátrat v Luxoru, ale ruku do ohně za to nedám.

Jonathan Zittrain: Future of the internet (obálka)

Odebírejte newsletter

Sbírám zajímavé tipy na zefektivnění práce s digitálními nástroji, točím videa a píšu články.

Souhlas se zpracováním osobních údajů(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..