Firmy si připlatí za reklamu na Facebooku. No a co?

17. 12. 2013 | Internet a sociální média | Žádné komentáře

Tento článek byl napsán a vyšel na tyinternety.cz.

Možná už jste si všimli, jak se všichni diví tomu, že si firmy musí za viditelnost svých značek na Facebook připlatit. Honza Páv se pouští do polemiky s vlnou nespokojenosti s novinkami z Facebooku.

Představte si, že chodíte městem a postupně vnímáte své okolí. Kolemjdoucí lidi téměř ignorujete – neznáte ani jejich tváře, ani netušíte, co je baví. Když ale potkáte kamaráda, zamáváte na něj a možná se i pustíte do řeči.

O kousek dál stojí pán, který prodává noviny, a jediný důvod, proč jste si uvědomili jeho existenci, je jeho hlasitost. Vyřvává na postávající a dál by dosáhl snad jen s megafonem.

Kousek opodál je pěkný rámus. Nějaká firma si pořídila rovnou celou kapelu s mikrofony a aparaturou. Na chvíli se zastavíte, protože vás zajímá, co že je to za rámus. Ale protože nehrají váš oblíbený hudební styl, jdete dál. Možná si tu melodii budete chvíli pamatovat, ale protože hraje na každém rohu jiná kapela, svůj hudební styl jen tak nezměníte.

Kdo se diví tomu, že by si značky měly připlatit, aby na Facebooku byly vidět? Podobně platí zelinář městu za to, že si může umístit své reklamní “áčko” na chodník nebo místní videopůjčovna za reklamu v radničních novinách.

Netvrdím, že si musíte navýšení zásahu zaplatit, ať už si odborná média či Facebook říkají co chtějí. Ale určitě by to nebylo divné. Dyť je to mimo Facebook úplně normální.

Po celou dobu byl Facebook takovým málo obydleným městem. Nevznikalo tolik obsahu, a proto jste se dostali k věcem, které jsou pro vás zajímavé. Navíc reklamy byly klasické reklamy a neměly vliv na to, co vidíte v Newsfeedu.

Ve fyzickém světě se také dostáváte k zajímavému obsahu přes svoje kontakty. A je naprosto přirozené, že něco ultrazajímavého prošvihnete. Co Facebook zjednodušuje je viditelnost vazeb, které normálně vidět nejsou – hlavně přátel vašich přátel. A pomáhá taky sbližování lidí se stejným zájmem.

Ale nikde se nepíše, že se v budoucnu dozvíte vše, co se tam šustne. A ani by to nebylo možné. A pak mi nepřijde nelogické, že by si značka neměla za viditelnost připlatit. Stejně jako se pořád nejvíc peněz leje do televizní reklamy. Kdyby neexistovaly všechny ty promované příspěvky, možná by to bylo férovejší. Ale ony již existují.

Facebook není kyberprostor. Je to takový menší upgrade toho světa, kterému říkáme reálný, opravdový.

(Obrázek na titulku jsem si půjčil na webu dcclothesline.com)

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..