Poslední týden se dějí změny. LinkedIn spustilo spoustu novinek, které umožňují sdílet a šířit obsah v této převážně profesní síti. Facebook se zbláznil a sype jednu novinku za druhou.
Facebook zrušil fanoušky. Jestli se ptáte proč, internetem koluje názor, že pokud se vám líbí stránka Eikasia.cz, nemusíte být ještě jejím fanouškem. s tlačítkem „to se mi líbí“ se internet ještě více propojí. Facebook zruší svůj Connect! Jestli ho pohřbí úplně, nebo tranformuje v něco jíného se ještě neví. Já si myslím, že ho pohřbí.
Všimli jste si, že všechny ty změny přicházeli v opačném pořadí, než je jejich důležitost či rozsah? Na neexistenci fanoušků si zvykneme. „To se mi líbí“ je jen sjednocením názvosloví, které bude společné pro celý internet.
Viděli jste již sadu nových sociálních pluginů? Oproti těm původním obsahují novinku. Vkládání pomocí iframe. Moc netuším, co to je, ale vím, že to znamená „tohle můžeš vložit na jakoukoliv stránku, i když nemáš vložený jakýsi kód , který pomůže stránce pochopit FBML kód“ (jednoduše řečeno kód, ve kterém se programuje na Facebooku). Facebook jde ven a spojuje svět.
Právě až jako poslední vyšla novinka (po oznámení, že Connect skončí), že přijde nová platforma – OpenGraph. Internet bude propojený a pokud jste uživatel Facebooku, může se vám líbit už cokoliv.
Je to skoro jako náhoda, že jako jeden z prvních tuto technologii (asi ne v úplně konečné podobě) implementoval web IMDb.com. Že ho neznáte? Přeložte si ČSFD.cz do angličtiny a máte IMDb. Jde totiž o International movie database. Pokud jste nečetli, přečtěte si můj článek Lepší zítřek pro ČSFD.cz. filmy jsou totiž sociable.
Nakonec vám Mark Zuckerberg vysvětlí podstatu Open Graph. Pokud neznáte web Yelp.com, jde o sociální síť recenzí na cokoliv. Třeba restaurace. Open Graph je jenom začátek. Další krok je geolokace. Pak nás bůh ochraňuj, vznikne internet, který si většina z nás ještě není schopna představit v reálnější podobě.
Tak jaký bude internet podle Vás?
kclsknclns
sdsxsxacx