AdExpres aneb další záplata na českém reklamním trhu

26. 11. 2009 | Internet a sociální média | Žádné komentáře

AdExpres.com je další reklamní platforma, která se objevuje na českém internetovém trhu. Jde o reklamní tržiště, které poskytne technologii pro ty, kteří mají reklamní prostor, a reklamní prostor pro ty, kteří chtějí do reklamy na internetu investovat. Jednoduché. Podle tiskové zprávy jde o první subjekt, který „razantně“ vstupuje na trh proto, aby změnil dosavadní koncept nákupu a prodeje internetové reklamy. Jak to vůbec s koncepcí na českém trhu vypadá?

Momentálně se systém nachází v rovině standardních vztahů několika subjektů: internetových médií, mediazastupitelství, reklamních zadavatelů a komunikačních agentur (včetně všech mediálních a digitálních). Zadavatel nakoupí reklamu přes komunikační agenturu u mediazastupitelství nebo přímo u média. Většina reklamy je stále nakupována na bázi CPT (tedy ceny za 1000 zobrazení), pozadu zůstává platba za proklik nebo konverzi (akci).

Jak AdExpres funguje a co prodává?

AdExpres přichází za prvé s technologickým řešením, které umožní zjednodušit celý tento, pro někoho těžkopádný, proces nákup reklamy. Jak funguje? Jako majitel webových stránek se zaregistrujete, zadáte všechny potřebné informace o stránce (včetně statistik) a vaši představu o ceně vašeho reklamního prostoru v podobě CPT. Pak stačí čekat, zda si někdo váš server vybere.

Výhodou (z toho pohledu) jsou podmínky přidání serveru. Stejně jako u kontextové sítě AdSense nemusí váš server splňovat žádné požadavky týkající se návštěvnosti, na rozdíl od českého systému „ad*place“, který vyžaduje účast média v Netmonitoru. Na druhou stranu jsou tak zadavatelé ochuzeni o náznak sociodemografických dat, které dělají z online marketingu více než jen nákup levného prostoru.

Z pohledu reklamního zadavatele je systém podobně jednoduchý. Vyberete si servery, na kterých byste rádi viděli svou reklamu. Poté vám systém nabídne jednotlivé formáty a CPT. V dalším kroku si zvolíte období kampaně a procento zobrazení, které chcete do konkrétních týdnů alokovat.

[ad#square]

Za zmínku stojí fakt, že momentálně je možné reklamu plánovat maximálně na půl roku dopředu. Zároveň vám systém umožní dohodnout si slevu, která se jako obvykle odvíjí od objemu reklamních investic. V případě, že zadáte slevu, která nebude pro majitele reklamního prostoru výhodná, vaši kampaň logicky nepřijme.

K ukončení kampaně již chybí jen dva kroky. Prvním je dodání podkladů, které je pohodlně řešeno (podobně jako u konkurence) uploadem z prostředí systému. Vzhledem k tomu, že nemám praktickou zkušenost s kampaní v AdExpresu, nejsem schopný odhadnout, jak by probíhalo jednání a podkladech, které nesplňují technologické požadavky atd. Pro dokončení objednávky je nutné vytvořit si účet a vybrat si způsob platby za kampaň. K dispozici je platba bankovním příkazem nebo kartou (MasterCard, Maestro, Visa).

Druhým, a neméně důležitým obchodním artiklem reklamních systémů, je portfolio serverů. AdExpres zatím zahrnuje něco málo přes 50 serverů. Ve srovnání s posledně analyzovaným „ad*place“ jde o menší síť („ad*place“ má nyní cca 135 serverů a více než 300 milionů zobrazení). K dispozici navíc není kapacita serverů, například v zobrazení. Je tedy těžké portfolio objektivně srovnat.

Stránky, které můžete pomocí AdExpresu nakoupit, jsou rozděleny do kategorií dle typu obsahu stránky (sport, lifestyle, internet, …). V současnosti je možné reklamu nakoupit pouze za cenu za tisíc zobrazení, ale dle CEO společnosti, Jana Galgonka, je zprovoznění dalších platebních principů otázkou příštího roku.

Budeme-li se bavit o výhodnosti CPT, je nutné připomenout jak AdExpres vydělává. Součástí každého CPT je 25% marže. Procházel jsem blíže ceníky médií, které prodávají reklamu přes AdExpres a zároveň přes mediazastupitelství či na přímo. Celkový závěr nelze vyvodit, protože některé stránky je možné zakoupit za stejné CPT v obou případech, u některých se CPT liší směrem nahoru i dolů. Zde je dobré dodat, že ceníkové ceny jsou ale v mnoha případech někde zcela jinde než skutečná cena, za kterou se nakonec reklama na jednotlivých médiích prodává.

Z pohledu klasického plánování mi v systému chybí možnost cílení na sekce, ale ta se obecně vyskytuje jen zřídka. Ještě jednou se musím vrátit k absenci sociodemografických dat, které považuji za jeden ze základní pilířů v plánování reklamy obecně. Systém žádná data neposkytuje.

V „ad*place“ máte k dispozici alespoň afinitu (z dat NetMonitoru), AdWords nabízí výběr stránek v kontextové síti na základě sociodemografických parametrů. Naštěstí existuje varianta, kterou je možné na úrovní spíše menších a středních zadavatelů využít. Každý server, který je v NetMonitoru, má většinou na svých stránkách i sociodemografický profil (příklad E15 (pdf) nebo Miton). To platí u větších serverů, v případě AdExpresu například těch, které jsou zastupovány Mladou Frontou, Mitonem, Retail Info či Impression Media. U těch ostatních si musíte vystačit pouze s vlastním uvážením a zkušeností. Stejně jako mediální agentury.

Pro koho je AdExpres?

Tento systém budou využívat převážně menší a střední zadavatelé. Důvodem je velmi jednoduchý proces nákupu reklamy i ovládání prostředí systému. Pro využívání není potřeba mít žádné odborné znalosti. Stejně jako u „ad*place“ můžeme systému vyčíst menší snahu vzdělávat uživatele systému.

Mediální agentury si nejspíše se systémem rozumět nebudou. Fakt, že se AdExpres dle tiskové zprávy snaží pokrýt část trhu, kterou „nedostatečně a často laxním přístupem pokrývají mediální agentury“, by racionálně znamenal opak. Roli zde hraje vyjednávání o agenturní provizi a hlavně bonusech z objemu reklamních investic. Dle Jana Galgonka je snahou AdExpresu „navázat spolupráci s agenturami“. To se ale zatím nepodařilo, protože tyto subjekty zatím „nenašli společnou řeč.“

Velká očekávání budoucnosti

AdExpres je zatím v počátcích svého snažení a zatím není systém, který by byl využíván ve velkém. Do budoucna si ale klade nemalé cíle. Kromě postupného rozšiřování reklamního prostoru a zavádění další platebních principů, předpokládá, že „v roce 2010 ukousne z celkových výdajů na bannerovou reklamu mezi 3 až 5 %, tedy mezi 50 až 70 milióny korun dle výdajů z roku 2009.“ A to jsou velmi odvážné cíle.

Takovéto navýšení tržního podílu vyžaduje participaci velkých zadavatelů. Ti ale často plánují internetové kampaně na roční bázi. To samozřejmě neplatí pro 100% z nich, což vystihuje zvyšující se trend důležitosti krátkodobých cílů oproti těm dlouhodobým.

Při vzniku nových projektů je vždy uváděn argument existence „díry“ na trhu. V České republice již několik systémů snaží tuto mezeru zacelit (mezi další patří například Potenza), ale zatím žádnému se nepodařilo získat výraznější podíl na trhu internetové reklamy. V případě spolupráce s většími zadavateli, jejichž investice tvoří většinu reklamního objemu na internetu, je většinou potřeba počítat s mediálními agenturami. A to se zatím nedaří.

Tento článek byl publikován na AdMarket.cz.

[ad#odkaz_lista]

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..