Je městské zahrádkaření novým trendem?

16. 2. 2013 | Blog | 6 komentáře(ů)

urban_gardening_zelena_guerila

V pondělí 21.1.2013 se v DOXu odehrála zajímavá diskuze na téma Urban Gardeningu. Pokud se s tímhle termínem setkáváte poprvé, pak vězte, že to není naposled. O co jde? Pokud žijete ve městě, možná máte občas potřebu vypadnout ven. Já mám město rád – žije v něm spousta známých, pořád se něco děje a já si nedovedu představit, že bych si nemohl odskočit na výstavu nebo koncert, aniž bych musel plánovat výlet do velkoměsta.

Urban Gardening je v zahrádkaření ve městě. Představte si partičku lidí, kteří se dohodnou, že spolu něco vypěstují. Ne kvůli obživě, ale jen tak, možná kvůli troše uklidňující zeleně v betonové džungli. Hrabou se v hlíně, přikrmují žížaly a tváří se vesele.

Kdyby mi někdo před rokem sdělil, že budu mít doma dřevěnou krabici s bandou kalifornských žížal, asi bych mu nevěřil. Spousta známých si dodneška myslí, že je tahám za nos. Kompostér se stal součástí pavího hnízda a zrovna teď čerpá síly na další sezónu.

Čtyři různé projekty, které spojuje… zelenina

Diskuze v DOXu se účastnili čtyři lidé, respektive subjekty. Matěj Petránek z holešovické Prazeleniny, komunitní zahrady, kde si můžeme pronajmout kousek hnědé země a pěstovat si přísady do polívky. Vratislav Vozník z Arniky, který přišel povídat o „zelené rekonstrukci“ vnitrobloků na Žižkově. O sociálním podnikání v Kokoze mluvila Lucka Lankašová a o trochu odlišném pojetí „společného pěstování“ pak Jan Veleška.

Prazelenina a její konec

Prazelenina vznikla z popudu Matěje Petránka. V tuto chvíli je důležité připomenout, že urban gardening je také komunitní aktivita – v prazelenině jste si mohli dát kávu, popovídat s ostatními zahrádkáři a občas shlédnout pěkný film pod širým nebem. Projekt podle všeho fungoval, ale na žádný výdělek to nebylo. Sotva stačilo na provoz. Navíc se soukromý majitel, který pozemek propůjčil, rozhodl změnit zahradu na parkoviště – asi není možné se na pana majitele zlobit (ale je to škoda). Zeptal jsem se tedy, jak to bude s Prazeleninou dále. (odpovídá Matěj Petránek, obrázek z ceskapozice.cz)

Zelené vnitrobloky na Žižkově

Vratislav Vozník se s dalšími lidmi z Arniky snaží změnit jeden žižkovský vnitroblok na komunitní zahradu. Vnitrobloky s sebou nesou příjemnou poetiku – jsou to místa, která neznáte, dokud vám je někdo neukáže. Kolik takových míst v Praze je? Lidé z Arniky ví, že mnoho, a proto jsou rozhodnuti své poznatky z přestavby sdílet s ostatními. Jakou formou? (odpovídá Vratislav Vozník)

Kokoza, co to sakra znamená?

Kokoza je zkratka pro komunitní kompost a zahradu. Jde o obecně prospěšnou společnost, jejíž úlohou je evangelizace městského kompostování, budování městských zahrad a zaměstnávání osob se znevýhodněním. Pokud tedy vlastníte restauraci a chcete být více zodpovědní vůči svému okolí (a navíc mít kvalitní hnojivo bez návštěvy pražské Zoo), Kokoza je to možné řešení. A ano, Kokoza je výrobcem zmiňovaného vermikompostéru. Lucku jsem bohužel nestihl vyzpovídat, ale určitě to doženeme.

Není pěstování jako pěstování: KomPot

Jan Veleška mě velmi zaujal KomPotem – jde o statek, na kterém také probíhá pěstování, ale narozdíl od urbanin gardeningu, který díky omezením měst asi nikdy nebude hlavním zdrojem potravin, se snaží uspokojit hlad. Ne volnočasový, ale ten opravdový. Cílem KomPotu je získat nezávislý zdroj zeleniny, tedy „kvalitní, sezónní, místní a za dobrou cenu“. Členové sdružení se společně podílejí na pěstování a na konci si vše pěkně rozdělí. Napadla mě otázka – jak může „v dnešní společnosti“ fungovat dělení, které by někdo nezneužil, nebo ho naopak neznevýhodňovalo. (odpovídá Jan Veleška)

Je urban gardening jenom trend?

Za téměř rok, co jsem v kontaktu s Kokozou, mám možnost pozorovat, jaký zájem mají o urban gardening česká média. Kolik blogů, i když zahraničních, můžete dneska o urban gardeningu číst. Když se moderátor panelové diskuze Petr Gibas snažil oživit diskuzi, zeptal se, zda urban gardening není jen bublina. Ostatně všechno, co se točí kolem aktivního využívání města, začíná být trendy: od pražských náplavek, jízdě na kole (ideálně fixka) po akce jako Zažít město jinak.

Odpovědi všech zúčastněných úplně jednoznačné nebyly. Vcelku se nakonec shodli, že trend to asi bude. Masovým se ale jen tak nestane a McDonaldizace ho taky nečeká. Pokud se ale masovým stane, špatné to být nemůže.

I já souhlasím s tím, že je to trend. To ovšem neznamená, že se za dva roky budeme hrabat v hlíně všichni a z našich parků se stanou útočiště pro mrkve a žížaly. Možná to je malý, ale důležitý záblesk ve vnímání svého nejbližšího okolí. Mám za to, že pokud chcete změnit svoje okolí, musíte mít k němu vztah. A během diskuze zaznělo několikrát, že člověk má „k půdě“ vztah odjakživa.

Možná to je první krok, ale jestli směrem k zelenějším městům, odpovědnějšímu životu nebo osvícenějšímu stravovaní, to teď říct nemůžu. Směr to ale určitě špatný není.

Dvě poznámky na konec:

  1. Ad Kokoza – občas pomáhám Kokoze, ale rozhodně to není důvod, proč o ní ještě tady uslyšíte.
  2. Co říkáte na zapojení soundcloudu – líbí?

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

6 Komentáře

  1. Jenda Perla

    Hele, a co pak děláš s tím kompostem, když nemáš vlastní zahradu?

    Odpovědět
    • Honza Páv

      jak víš, že ne? :) na balkóně + na chalupě. A už mám dokonce i další zájemce o kvalitní kompost. Ale tolik ho nebude..

    • Jenda Perla

      Ok, přeformuluji otázku. Co mám dělat s kompostem, když nemám vlastní zahradu? ;)

    • Honza Páv

      á, špatně jsem tě pochopil.. no, můžeš to někomu darovat – holky z Kokozy říkaj, že je to pěkný dárek, který každý, kdo má doma alespoň jednu kytku ocení. Můžeš to s klidem vysypat před barákem na trávu a sledovat, co se stane. A můžeš to odnést do nějaké komunitní zahrady – třeba Prazelenina, nebo KC zahrada.. nebo se zeptej přímo holek:) https://www.facebook.com/KOKOZAops

    • Parybka

      Můžeš třeba dávat sousedům nebo v řadě měst se biodpad vyváží. Jinak jaký máte kompostéry? Domácí na věci z kuchyně nebo zahradí? pokud zahradí, co si myslíte o takovýchto kompostérech z plastu: http://www.puruplast.cz/kompostery/

    • Honza Páv

      já mám domácí, bohužel s venkovními moc zkušenost nemám. Ale určitě poradí Kokoza (http://kokoza.cz – jsou tam i kontakty)..

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..