1 dobrý důvod pro návštěvu festivalu Enter: Biopolis

31. 3. 2013 | Blog | Žádné komentáře

První semestr na Stunome (Studia nových médií na FFUK) byl „docela“ zajímavý. Už tehdy jsem si všímal inspirativního prostředí, ale jak to popsat – prostě jsem chodil do školy. Pak se ale objevila možnost jet do Berlína na Transmediále. Z referencí jsem věděl, že to bude stát za to, ale popravdě, propojení nových médií a umění, a vlastně i umění samotné, mě až na výjimky nepřišlo nějak zajímavé (neptejte se tedy, proč jsem do Berlína odjel).

Jenže kombinace atmosféry Berlína, lidí, muzeí a samotného Transmediále mě nejenom nechala nahlédnout na šíři pojmu „nová média“, ale zároveň mi umožnila pochopit, že na Stunome nemůžete jenom studovat. Stunome musíte žít. Ale tenhle článek není o Stunome (a přihlášky už jsou stejně podaný a kdybych pokračoval, zase by to bylo příliš sentimentální). Chci vás pozvat na „české Transmediále“.

enter-biopolis-festival

Ve čtvrtek 4.4. večer začíná festival Enter: Biopolis. Jde o festival, který propojuje nové technologie, vědu a umění.

Z tiskové zprávy: Letošní přehlídka má podtitul Biopolis a představí tvorbu nejvýznamnějších tvůrců z oblasti nových médií, digitálního umění a přilehlých odvětví. V jakém světě budeme žít v nejbližších desetiletích? Kde leží hranice mezi přírodním a umělým? Jak budou technologie proměňovat naše těla a životní styl? Podobné otázky nastolí instalace tří desítek umělců, kteří se nebáli nahlédnout do světa současné biologie a techniky a hledat v něm nejen nové inspirace, ale také otázky k zamyšlení.

Konec teorie. Na festivalu uvidíte někdy až neskutečné instalace, které posouvají hranice mé fantazie. Místy, když se ocitnete za hranicí zdánlivě „nereálného“, budete vidět svět trochu jinak. Mnoho z projektů, ať už zahraničních nebo českých (ano, existuje „česká scéna“), mě nutí uvažovat nad souvislostmi, které by mě nikdy nenapadly. Nad otázkami, na které se (ještě) nikdo neptá. Nebo mě prostě jen inspirují.

Nenechte se ale odradit. Možná vás nezajímá umění, ale nové technologie. Možná je to naopak. Mám za to, že vás obě strany mohou obohatit a Enter je jedinečnou příležitostí. Enter rozhodně není záležitostí jen pro geeky. Z Enteru nemusíte odejít s pocitem, že jste něco pochopili a že rozumíte tomu, jak to funguje. K tomu slouží Národní technické muzeum. Třeba pro vás bude mít Enter takový význam, jako pro mě dnes Transmediále. Třeba vás posune někam, kde jste ještě nebyli.

A teď už malá ukázka z toho, co na Enteru uvidíte:

Nakonec si dovolím ocitovat Jakuba Fialu (@fialajakub):

zfj_fb_Stunome

Prostě RSVP na stránce události festivalu Enter, kde stále přibývají informace nejenom o projektech, ale i ze samotné přípravy. A nezapomeňte pak pozvat všechny, které by to mohlo posunout s Vámi. Na akci už bylo pozváno víc než 3 000 lidí.

Odebírejte newsletter

Sbírám zajímavé tipy na zefektivnění práce s digitálními nástroji, točím videa a píšu články.

Souhlas se zpracováním osobních údajů(Required)
This field is for validation purposes and should be left unchanged.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..