O sociálních médiích, změnách a spojování

2. 6. 2012 | Internet a sociální média | 2 komentáře(ů)

Možná si budete myslet, že jsem se zbláznil, ale už mě nebaví psát o sociálních médiích. O tom, že Facebook opět přesunul jedno tlačítko místo druhého, že je dobré monitorovat internetové diskuze, že se musí dodržovat pravidla soutěží na Facebooku a u tvorby kampaní se musí myslet. Neberte si to špatně, jsou to důležitá témata. Píší o nich další, kterým zůstalo nadšení při půlnočním reloadování své Facebook Stránky za účelem publikování prvního screenshotu s novým designem.

Pokud čtete Eikasia.cz od začátku, možná si ještě pamatujete, s jakými tématy jsem začínal – média, internet, komunikace, reklama a foto. S tím, jak jsem se i já pracovně posunul od plánování televize k internetovým projektům, sociálním médiím a buzz monitoringu, se i obsah blogu hodně specializoval. A podobný posun se děje právě teď.

Věž v Pise

Sociální média určitě nejsou tématem, které bych vyčerpal, ale prostě cítím, že to chce změnu. Cítím to už delší dobu a je to znát hlavně na frekvenci publikování nových kousků. A není to nedostatkem témat. Spíš nedostatkem těch, které mě dokáží na dvě hodiny přikovat k židli.

Je to asi dané i tím, jak se vyvíjí situace okolo hypu sociálních médií na našem trhu. Spousta chytrolínů, spousta nefér taktik a to i tam, kde byste je nečekali. Českému trhu chybí nadhled. Chybí tu kritický přístup a trocha vůle sundat si klapky, prostě vidět média jako celek. Nedělá specialistu právě to, že si uvědomuje hranice svého zájmu (a snaží se pochopit i to, co je za nimi)?

Můžete totiž vědět úplně vše o Facebooku, ale to vám nepomůže v tvorbě kvalitních kampaní. To je jako kdyby se architekt nebral ohledy na statiku. Kolik “věží v Pise” jste na světě viděli?

Soulad náhod

V říjnu jsem začal navštěvovat Studia nových médií (@Stunome). To je hodně velká porce inspirace. Právě tady jsem získal pocit, že je mnohem více dalších zajímavých témat, o kterých lze psát. Nová média, vývoj internetu, transhumanismus a body modifications, konvergence, Social Network Analysis (ne ta od Socialbakers), cyberpunk.

Potřeba “získat praxi” pro pár kreditů mi ukázala další směr. Shodou okolností jsem se spojil s obecně prospěšnou společností Kokoza (Komunitní kompost a zahrada), které jsem přislíbil výpomoc s Facebookem a webem. Líbí se mi totiž jejich drive a propojení s tematikou města. A město mě začíná bavit. Urban design, urban gardening, doprava po městě (po dvou či na kole), náplavka, chytrá města, města pro lidi, města a nová média. To je mnou neprozkoumaný prostor, který má stejnou šťávu, jako sociální média před 4 roky.

Po prvním #stunome setkání s ČT nad projektem Krizová mapa Česka, jsem se na nejnepravděpodobnějším místě potkal s Jardou Valůchem (@jvaluch). Po několika pivech jsem mu přislíbil, že napíšu článek o organizaci Standby Taskforce, kde mimo jiné působí. Odtud už byla velmi krátká cesta na workshop One World Social Inovation (@OWNewMedia), kde se mi otevřel svět nevládek, které bojují s využitím internetu a sociálních sítí stejně jako komerční firmy. I to je zajímavé téma.

Nejmenší a největší, přesto podobné

Dneska je to bez měsíce pět let, co jsem začal pracovat v první, dnes již zaniklé mediální agentuře PanMedia Western. Zároveň jsou to dva roky, co jsem nastoupil do mediální agentury MEC. Na českém trhu jsem na vlastní kůži poznal jen dvě agentury – tu nejmenší a tu největší (alespoň v době mého nástupu). I přes velmi rozdílné velikosti mají něco společného – lidský přístup.

Tím, že se můžu (a mohl jsem se) jako řadový zaměstnanec zapojit do tvorby toho, jak firma bude další roky vypadat (a v MEC se opravdu může zapojit každý), mě donutilo začít o firmách přemýšlet více, občas i nahlas. A trilogie z Peoplecommu mě bavila velmi. Téma svobodných firem je teď hodně populární, je pravděpodobné, že se i já u něj zastavím.

A teď to hlavní

[treehugger.com]

To, co jsem popisoval, jsou teď nová témata blogu Eikasia.cz. Internet a sociální média i média tradiční tu budou pořád, často jako vrstva, která prostoupí témata ostatní. Pokud vás bude zajímat jen jedno z témat, dám vám možnost jej sledovat (nejspíše přes několik různých RSS).

Už včera jsem naimportoval články z mého “osobního” blogu (http://blog.honzapav.cz) a můžete je najít na Eikasia.cz. Eikasia teď bude místem, kde budu agregovat i ostatní články, které napíšu pro jiná média.

Mám takový malý záměr – rád bych tu spojil různé lidi, stejně tak jako mám v plánu spojovat různá témata. Možná je to krok mimo, ale já tomu věřím.

Díky a pokud k tomu všemu chcete něco říct, napište mi to do komentářů, nebo si pak někde popovídáme.

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

2 Komentáře

  1. Vit Horky

    Honzo, jaa se na to těším. Zejména NGO Social Media tady vnimam v plenkách a rad p tom budu číst/se zapojim.

    Odpovědět
  2. Michal Berg

    Držím palce. Jak říká Tim Berners-Lee: make things that matter. A to svět neziskovek, ale i urban living, splňuje víc nez korporátní social média.

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..