Mediální plánování 1: Mediální plánování se představuje..

5. 1. 2009 | Marketing a reklama | Žádné komentáře

Dnešním dnem bych rád začal seriál článků, který se týká oblasti reklamy, která není nijak přehnaně veřejně známá. Než jsem začal psát, přemýšlel jsem nad tím, pro koho bude seriál určen. O mediálním plánování se píše jen v odborných médiích, učí se i na školách (ve velmi teoretické rovině). Takže nejste-li odborník z reklamy a máte aspoň trochu zájem o reklamu, rozšíříte si postupně představy o tom, jak reklama funguje. Vezmeme to od podlahy.

Do kavárny v bývalém Carrefouru na Andělu vejde člověk, pyšnící se názvem pracovní pozice spadající pod marketingové oddělení. Rozhlédne se mezi stoly a nakonec si přisedne k rozcuchanýmu týpkovi ve vošoupaný košili s tužkou a poznámkovým blokem na stole a řekne:

Klient: „Potřebuju reklamu„.

Kreativec (= pracovník reklamní-kreativní agentury): „Tak my ti nějakou nakreslíme“.

Oba „páni“ si plácnou a během měsíce či dvou máme na stole (nebo v monitoru) kazetu se spotem, email s vizuálem v pdf či mp3 s rádiovým spotem.

Klient: „Ha, mám reklamu.. Ale jak ji dostat k lidem? Zkusim to vygooglovat!“

Google: „Pane, hledáte mediální agenturu, specialistu na mediální plánování„!

Klient s hlavou plnou otazníků vejde znovu do kavárny a rozhlédne se mezi stoly. Nakonec si přisedne k týpkovy ve slušivé košili s handheldem na stole a řekne:

Klient: „A co to ku*** je?“

Mediální plánování je suše řečeno proces alokace rozpočtu do jednotlivých mediatypů (TV, tisk, internet, …) a konkrétních médií (Prima, Blesk, iDnes, …) na základě znalosti cílové skupiny a výzkumů jí konzumovaných médií (vzpomeňte si, co jste dneska četli). Jde o umísťování reklamní tvorby na základě čísel, zkušeností, všeobecných znalostí a orientace ve vesmíru. Mediální agentura zkrátka rozhoduje kdy, kde a v jaké „síle“ na vás reklama vybafne. Mediální plánování je ale jen jednou částí práce mediální agentury. O tom, co mediální agentura dělá, když není na firemním výjezdu, se dozvíte ve druhém díle seriálu.

P.S.: Jste-li kreativec a cítíte z článku nějaký nenávistný závan, vypněte sporák, pálí se vám večeře. Práce kreativců je neméně důležitá či zajímavá, jen dokážete téměř vždy překvapit (s úctou a láskou).

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..