Krátká poznámka ke kliktivismu

19. 8. 2012 | Internet a sociální média | Žádné komentáře

Tento článek byl původně publikován na blogu o nevládních organizacích a aktivismu na internetu kliktivisti.cz.

Cílem Kliktivistů je i vybírat zajímavý obsah, který vyšel někde jinde. Rád bych tedy utrousil poznámku k tolik odsuzovanému kliktivismu (ikdyž už jsme s jeho obhajobou začali).

Na blogu Cyborgology byl publikován zajímavý článek Digital Dualism versus Augmented Reality a já bych vám rád přiblížil jeho podstatu, i když je to téma v zásadě složité a teoretické.

Digitální dualismus je předpoklad, že dva světy, ten reálný a ten virtuální, jsou od sebe odděleny jasnou hranicí. Rovněž platí, že ten virtuální vlastně není opravdový. Asi jako rozdíl mezi Matrixem a Zionem (ve filmu).

Autor článku Nathan Jurgenson tento přístup kritizuje s argumentem, který je vcelku logický. Naše aktivity v digitálním světě ovlivňují to, co děláme v online světě. Vzpomeňte si jen na akci Vajíčko pro Paroubka, kde se lidé aktivovali pomocí Facebooku.

Nejsem přehnaný technooptimista a nemyslím si, že by se takovými akcemi mohlo něco změnit jen tak. Ale jako příklad vlivu virtuálního světa na ten „reálný“ to postačí.

Nakonec kritika na kliktivismus se snáší hlavně od lidí, kteří si tuto propojenost (tedy digitální dualismus) berou za svou. Kliktivismus má vliv na reálný svět, je však třeba plánovat i s „reálnými“ akcemi. Bez toho půjde jen o kliktivismus, který sice zviditelní problém, ale už jej nevyřeší.

Máte nějakou zkušenost s vlivem virtuální světa na ten reálný? Podělte se v komentářích!

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..