Vídeň v jednom dni

11. 7. 2012 | Cestování | Žádné komentáře

Máte jeden volný den, nacházíte se kousek od Vídně a nejste úplně zapálení do návštěv všech vídeňských muzeí? Dal jsem dohromady pár míst, která byste mohli navštívit, pokud vás zajímá městská kultura, street art a nebo jste už ten neméně zajímavý mainstream viděli.

Do Vídně jsme přijeli po dálnici a z té jsem odbočili až ve chvíli, kdy jsme viděli cedule na P+R parkoviště. Nemá totiž smysl zajíždět do centra, jen vás to zdrží. Cesta směr centrum nás sama navedla do Donau komplexu (obchodní centrum), kde se dá i zaparkovat (za cca 10 € za den). Odtud je to 100 metrů na U-Bahn (červená U1) a tradá pár zastávek do centra na Stephanplatz.

Trochu jsme si prošli historické centrum, ale spíš mě lákal sachr a kafe. Cílem i tak bylo museumplatz1 – Museumsquartier, kde se kromě jiného nachází:

  • MUMOK (muzem moderního umění), kde jsme shlédli výstavy Reflecting Fashion (móda od té dby, co je moderní), Pop and the Sixties (pop-art) a Davida Ter-Oganyana (často abstraktní multimediální práce z politickým podtextem, autor je z Ruska)
  • Quartier21, které funguje jako místo pro různé nové, často novomediální projekty (ale moc toho vidět není). V jedné části se právě odehrávala výstava Technosensual, o které jsem psal
  • Projekt Raum, podobné jako Quartier21, takový coworking space
  • Street Art Passage – je iniciativa, která proměňuje pasaáže v rámci MuseumsQuartier, my jsme viděli pouze část, část byla nejspíše zavřená

Dál jsme pak pokračovali na ulic Burggasse, na které je velmi zajímavý art space – Inoperable urban culture and gallery shop. Uvnitř mají spoustu pěkných děl, na druhou stranu byla jejich cena lehce nedosažitelná. Inoperable jsou také autorem vídeňského Urban Guidu (.pdf), který nám hledání některých míst výrazně usnadnil – stáhnout si ho můžete na jejich webu.

Od Inoperable jsme se vydali po Kirchengasse, kde se můžete uspokojit vaše konzumní potřeby – spousta malých, zajímavých obchůdků se zbožím od nezávislých designerů. Často velmi pěkné, často kraviny.

Kirchengasse vede přímo na Mariahilferstrasse, která je, jak jistě víte, centrem konzumerismu. Je tam ale pěkný ruch. Naším dalším cílem pak byla ulice Gumpendorferstrasse (rovněž nákupní), ale nakonec jsme to kvůli vedru vzdali hned na začátku a dali si radlera a jedno nefiltrované v knihovnohospůdce phil.

Od @ajamiau jsem dostal tip na Naschmarkt, byl tedy čas na jídlo a místní jehněčí Dürüm Kebab byl opravdu zážitek. V tu chvíli zbýval čas na poslední zážitek – Hundertwasserhaus (díky @majla1705 za super tip).

Hundertwasserhaus je kombinací uměleckého a architektonického díla. Jde o dům, který je velmi příjemně strukturovaný, najdete zde spoustu zeleně, maleb a prvků, které byste ve Vídni nečekali. Původně dům pro sociálně slabé je dnes turistickou atrakcí.

Poslední věc, kterou musím zmínit, je infrastruktura pro kola. Líbí se mi, že je mnoho míst, kam je odložit, mnoho oddělených cest, kudy jet. Bikeshareing od City Bike Wien vychází nejlépe, nebojte se vyzkoušet.

Na jeden den ve Vídni toho bylo docela dost, ne?

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..