Je to přibližně sedm let, co jsem se přistihl, že se mnohem víc zažeru do práce, pokud si pouštím jednu a tu samou písničku pořád dokola. V tu chvíli jsem to začal dělat záměrně a moment rozhodování o tom, co si pustím se stal takovou ranní rutinou. A možná si pamatujete, že na mě hudba dobře funguje.
A přes systematicky vybírané a testované songy, přes jednoduché appky jako Noisli vedla moje cesta k Brain.fm. Tenhle článek berte jako upřímnou recenzi. Upřímnou v tom, že bych netrávil dvě hodiny času psaním článku, kdybych si nemyslel, že vám to pomůže. A není to recenze po měsíci používání, za Brain.fm už dva roky platím. Mnoha lidem jsem ho už doporučil a feedback je super.
Co tedy je Brain.fm?
Brain.fm je mobilní a webová aplikace, která přehrává hudbu. Autorem této hudby je kreativní dvojce: lidský skladatel, který dává dohromady různé úseky hudby, melodie apod., a algoritmy, které to pak skládají do nekonečné smyčky.
Brain.fm slibuje, že do 15 minut naladí váš mozek na požadováný stav mysli, primárně na soustředěnou práci. Začnete se soustředit a budete míň vyrušovaní okolím. Kromě tzv. Focus módu pak jsou ještě další: když chcete lépe spát, když se chcete vyklidnit nebo meditovat.
Proč vybrat Brain.fm a ne jiné appky?
Přiznám – s žádnou další aplikací jsem moc dlouho nevydržel. Výjimkou je Noisli, kterou ale dnes používám v situaci, kdy chci, aby děti usnuly (white noise, anyone?) Pro Brain.fm mám pro to tři důvody.
1. Funguje
Jednoduše řečeno funguje – zapnu aplikaci a cca za tři minuty nevím o světě. Nic moc mě nevyruší, dokud si nesundám sluchátka. Mám svůj svět. Baví mě to. To je všechno.
Zkuste se zeptat u mě doma. Když mě Evička nebo děti vyruší, většinou se dost leknu. Fakt, že se soustředím ale není killer feature – to je základ, který očekávám. Co je víc? Funguje to i v situaci, kdy se vám nechce pracovat – ono se vám začne chtít pracovat.
V podobných momentech to začíná být trochu creepy. Rozhodování, zda budu, nebo nebudu pracovat se změnilo v to, zda otevřu, nebo neotevřu Brain.fm. Ale ve chvíli, kdy si nemůžu úplně vybírat, kdy budu pracovat, je právě tohle k nezaplacení.
Pokud se nebudeme bavit jen o Focus módu, dá se u toho docela dobře spát. U kratších odpoledních šlofíků (“powernapů”) mi to funguje bezvadně. V noci mi přijde, že ne – na usnutí dobrý, ale stalo se, že mě to uprostřed noci vzbudilo. Meditační mód vám umožní se zaposlouchat do hudby, trochu se v ní ztratit. Berte to ale s rezervou, zkoušel jsem to jen párkrát.
2. Výzkum
Za Brain.fm je výzkum. Není to appka, která by si nakoupila hotovu hudbu a jen vytvořila interface. Jak už jsem zmiňoval výše, je to hudba, kterou vytváří záměrně pro konkrétní účel (práce, spánek, odpočinek, meditace). A její efekt se testuje.
3. Nezatěžuje mě rozhodováním
Spotify, nebo Apple Music vás nutí vybrat si, co budete poslouchat. Náladu hudby dokáží vystihnout, ale pak vám nesedne jedna písnička a jste mimo. V Brain.fm si vybírám spíš mód, je to účelové (a samozřejmě to nesrovnávám se zážitkovým poslechem hudby). Hudba v Brain.fm je dlouhá a nastavujete si spíš délku. Rozhoduji se tedy maximálně o tom, jestli to bude hodina, dvě nebo se odvařím na nekončenu.
Moje zkušenost s appkami v kategorii Brain.fm je vlastně blíž principu Spotify. Můžete si sice vybrat „playlist” nebo kategorii (např. soustředění), ale pak máte dvacet přehnaně kreativně pojmenovaných tracků a máte si vybrat jeden. Za mě zbytečné zdržování.
Co je na Brain.fm špatně?
Dalo by se to rozdělit na dva pohledy: vliv na práci a technologická stránka.
Když mozek buguje
Zhodnotit technologickou stránku je jednodušší – nechci se týmu Brain.fm dotknout, ale technologie není silná stránka aplikace.
Mobilní aplikace je po letošním redesignu lepší než bývala. Navíc je mnohem hezčí. A přesto občas nejde spustit hudbu, někdy ztratí připojení, občas seká – když jste uprostřed hlubokého přemýšlení vám to může přetrhnout nitku. Ve webové aplikaci, kterou používám častěji, jsou chyby četnejší (a taky ještě na redesign čeká). Ale Brain.fm kvůli tomu nezavrhnu.
Příliš nebezpečná produktivita
Abyste si nemysleli, že Brain.fm je totální zázrak, který z netáhla udělá Dana Gamrota (sorry, nikdo produktivnejší mě nenapadl 🙊): 1. dokážu se docela dobře soustředit i bez hudby, 2. řídím si svůj denní rytmus a energii (dobře, řídí ho děti, ale víte, jak to myslím) a taky 3. nemám problém najít čas na tři hodiny souvislé nerušené práce. 3. Pořád mám co dělat a nabírám si víc práce, než můžu v jednom životě stihnout a i tak 4. dělám práci, která mě i tak baví.
A vlastně nemám problém to zvládat, dost mi pomáhá to, že mám ve věcech pořádek (třeba díky Asaně ;).
Zpátečku k „nevýhodě“ Brain.fm. S Brain.fm se vám bude pracovat tak dobře, že přestanete vnímat čas a budete pracovat tak moc, že vám ani jóga nepomůže. Been there, done that. Hluboká práce je cool, než nebudete pracovat hluboce pět dní v týdnu osm hodin denně (o tom snad v dalším článku). Když bude poslouchat Deep Focus od soumraku do usvitu, přestanete být člověkem, budete unavení a mít oprávněný pocit, že už nikdy nic nevymyslíte.
Zkuste to sami
Když zapomenu poslední odstavec, riziko je minimální. Brain.fm vám umožní vyzkoušet si bez placení pět sessions. Najděte si souvislejší blok času, nezkoušejte to uprostřed tisíce dalších úkolů. Těch pět sessions si vyčerpáte dřív než řekněte brain.
Pokud se rozhodnete upsat navážno, můžete využít 10 % off s tímto odkazem: https://brain.fm/invite/xMp8q3960w
A budu rád, když mi dáte vědět, jak to na vás funguje. Díky!
Dobrý den,
Brain.fm moc nevyužívá,ale platím ho měsíčně.Chci předplatné zrušit.Nevíte jak předplatné ukončit. Děkuji Markéta
Dobrý den Markéto, záleží, jak jste si Brain.fm pořídila. Pokud přes App Store nebo Google Play, pak to musíte zrušit přímo v daném obchodě v předplatných. Pokud jste si ho koupila přes web, pak se stačí přihlásit a v účtu můžete předplatné zrušit. Snad to pomůže, hezký den.