VideoAd: Nový impulz pro trh s videoreklamou?

20. 1. 2011 | Marketing a reklama | Žádné komentáře

Včera prolétla českými internetovými médii tisková zpráva společnosti GrapeMedia (ano, ta, která provozuje reklamní systém ad*place) – něco o sjednocení nabídky video formátů. Jednoduše řečeno jde o nový reklamní produkt, který se pokusí rozhýbat prozatím klidné vody videoreklamy na českém trhu.

VideoAd můžeš mít i ty!

VideoAd je technologické řešení, které vám jako provozovateli webu umožní streamovat videoreklamu ve vysokém rozlišení, aniž byste museli mít nějaký videoobsah jako je to v případě nejčastější formy videoreklamy – pre-roll aneb spoty, které vám umožní čeknout Facebook před spuštěním videa, které se chystáte shlédnout. To neznamená, že je pre-roll video reklama špatná. Jen s ním musíte jinak pracovat.

Navíc není problém ani s nasazením na reklamní systém – podporované jsou snad všechny systémy, které se v Čechách používají (Gemius, Doubleclick, BBelements atd.). Pokud už máte nasazeno třeba od Gemiusu, spustíte videoreklamu z těchto kódů. Videa jsou hostovaná v srdci VideoAdu, tedy někde mezi grepy.

Jak VideoAd vypadá?

V podstatě se jedná o standardní formáty – leaderboard, square, skyscraper a jeden sticky rectangle (ten, který se při skrolování posouvá také). Po najetí myší se spustí video a pokud chvilinku setrváte uvidíte větší video a kolem šedivé pozadí přes celou obrazovku.

VideoAd Square od GrapeMedia

Na první pohled velmi invazivní řešení, ale právě tady teprve nastupuje to kouzlo. S celým tím šedivým prostorem je možné pracovat, kreativitě se meze nekladou. U pre-roll videa musíte vystihnout ten správný okamžik a myšlenkové nastavení uživatele. Počítejte s tím, že vás nebude moc vnímat.

Tady máte plnou pozornost a navíc možnost aktivně zapojit uživatele do děje. Vkládejte tlačítka pro sdílení na sociálních sítích, udělejte kolem navigaci, která bude korespondovat s příběhem videa, nechte uživatele reagovat, hodnotit a tak dááále. Navíc nemusíte dodávat různé podklady podle různých specifikací – to celý proces zlevňuje po produkční stránce.

V téhle situaci bude hodně záležet na agentuře: za prvé v myšlence, která bude uživatele aktivovat, za druhé v samotné integraci směrem k ostatním využívaným médiím na internetu.

Je to opravdu nové řešení?

Není. Na trhu už přes rok působí V2Media. Jaký je v tom rozdíl? VideoAd bude provozovat více webů (respektive webů s více uživateli). V tiskové zprávě jsou uvedeny weby ČTK (financninoviny.cz, sportovninoviny.cz, ceskenoviny.cz), AdActive a Spirit media. A zrovna AdActive se nám směle rozrůstá. Nově se navíc přidává společnost Aliaweb, provozovatel webů kurzy.cz a bydlet.cz. A vypadá to, že to tím nekončí. V2media je bohužel závislá (i vlastnicky) na portfoliu ArboInteractive, které teď těžce dohání ztráty po odchodu ČSFD.cz a dalších větších webů.

Druhý rozdíl je pak v obchodním modelu VideoAd. Ten není tolik důležitý pro klienty (i když tam jisté výhody jsou), ale hlavně pro rozšíření sítě. Média mají možnost si sama reklamu prodávat. Vé dvojka prodává kompletně celé sítě ArboInteractive (Sun a Air), i když se asi dají udělat výjimky. O výdělek se pak s weby dělí. Jejich obchodní výsledky jsou tedy závislé na obchodní činnosti V2. VideoAd nechává prodej na samotných médiích – oni totiž znají svá média i klienty lépe. Myslím, že velmi dobrý koncept.

Co říkáte na kreativní možnosti této formy videoreklamy, tedy streamovaného videa, kde si můžete hrát s okolím?

Opět Disclaimer: S GrapeMedia jsem vypil nejeden drink, ale tenhle článek jsem psal střízlivý. Mimochodem, zajímalo by mě, koho bude ArboInteractive žalovat tentokrát :).

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..