Podcasty, které poslouchám: Inspirace i možnost ztratit se v myšlenkách

26. 7. 2017 | Blog | Žádné komentáře

Podcasty, které poslouchám: Inspirace i možnost ztratit se v myšlenkách

od | 26.7.2017 | Blog

Pokud ještě neposloucháte podcasty, možná o něco přicházíte. Poslouchá je totiž i moje maminka, ty od Českého rozhlasu. Já začal s audioverzí Forbesu asi 3 roky zpátky a postupně zjistil, že je to asi jediný způsob, jak začít „číst“ něco jiného než oborové články.

Mojí snahou není zkonzumovat co nejvíc obsahu, už přibližně 7 let se snažím vědomě inspirovat. Tzn. nečtu a neposlouchám jen to, co mě zajímá. Ale poslechnu si i to, co mě nezajímá. A podcasty, které prostě přichází a odchází jsou ideální.

Důležitá je pro mě i forma nenáročná na oči. Kdy se vám už nechce číst, můžete zavřít oči a poslouchat. Docela hodně toho nachodím a při tom také poslouchám. A když už musím jet autem, tak mám díky podcastům pocit, že jsem ten čas na cestě nepromarnil.

Co tedy poslouchám?

Podcasty, kde si poslechnu většinu epizod

TED Radio Hour (link) je vždy kompilací tří čtyř TED Talků, které spojuje nějaké jedno společné téma. Autoři přednášek jsou hosty v této show a doplňují kontext. Vždycky už si říkám, že nechci TED ani vidět a vždycky si to pustím znovu. Skvěle inspirativní.

How I Build This (link) je podcast, který uvádí stejný moderátor jako TED Radio Hour (Guy Raz). A ano, může za to on i skvělá produkce NPR. Do tohoto podcastu jsou vybírány příběhy lidí a jejich firem, které jsou dnes více či méně známe. Rozhovor se vždy vrací na začátek byznysu, problémy, které se objevily v průběhu, až k situacím, kdy bylo jasné, že se to povedlo. A ty příběhy jsou možná ještě víc forbesovské než samotný Forbes.

The Kevin Rose Show (link) je týpek, který je asi nejznámější díky tomu, že založil Digg (dnes agregátor zpráv, dříve web s hlasováním o tom, které odkazy jsou na internetu zrovna cool). Dneska hodně investuje, řeší produktivitu, ale to, co nejvíc zajímá mě, je jeho životní styl a přístup ke zdraví a k prevenci zdravotních problémů v budoucnu. Nevěřil bych, že mě to bude někdy zajímat a ještě o tom napíšu.

The Kevin and Ryan Show (link) je úplně nový podcast, ale zatím je to docela zajímavé. Asi jste si všimli, že Kevin (Rose) je člověk, které sleduji opravdu rád. Témata jsou podobná – technologie, internetový byznys, zdraví, produktivita. Tentokrát k sobě přibral Ryana Carsona, který založil Treehouse – platformu, která vám pomůže naučit se kódovat nebo programovat.

Planet Money (link) odhaluje pozadí naší globální ekonomiky a toho, jak fungují peníze. Všechno je pěkně srozumitelně vysvětleno a často se nestačím divit, kolik toho ještě nevím.

Business Systems Explored (link) mě baví, protože se stejně jako já snaží zlepšit fungování firem. A proto ukazuje metody, postupy a nástroje, jak toho dosáhnout. Od řízení práce a nástrojů po postupy a jejich uvádění v život. Hodně specifická témata.

Founders (link) je podcast, který mi přináší jedno dilema – platit, nebo neplatit? V každé epizodě je rozebrán životopis nějakého z (historicky) úspěšných zakladatelů firem – Ford, Intel, Disney, WalMart nebo i Tesla. A je to hrozně precizně zpracované. Každá druhá epizoda je přístupná předplatitelům ($5 za měsíc) a nebýt toho, že už platím za spoustu dalších věcí, platil bych i tady.

Hidden Brain (link) je pro mě lepší alternativou oblíbeného podcastu Freakonomics. Oba se zabývají lidskou myslí a tím, jak funguje. Jak se rozhoduje, jak není racionální – mohli byste to schovat pod téma behaviorální ekonomie. A k tomu skvělý průvodce Shankar Vedantam (opět NPR).

Podcasty, kde si poslechnu některé z epizod

V tomto výčtu už budu stručnější:

  • Tim Ferris Show (link) je ďábelská show, kterou pravidelně proklínám a zároveň žeru. Hodně si ale vybírám podle toho, kdo je zrovna hostem. Když přetrpíte úvodní reklamní blog a okecávání, můžete se dostat k zajímavému obsahu.
  • FoundMyFitness (link): Zajímavé vědecké studie o tom, jak být fit a předcházet stárnutí organizmu. Je to docela hardcore z pohledu angličtiny, jediný podcast, který poslouchám pomaleji, než byl nahrán.
  • Invisibilia (link): Další skvělý kousek od NPR, každý rok tak 8 epizod. Zajímavé příběhy a pohledy na netradiční témata.
  • Monocle24: The Entrepreneurs (link): Přiznám se, že jsem ho dlouho neposlouchal, ale je to hodně kvalitní obsah o tom, jak se podniká ve stylu magazínu Monocle (pokud Monocle neznáte, děláte chybu).
  • Monocle24: Urbanist (link): Opět Monocle, tentokrát průvodce zajímavými městy. Poslouchám spíš výjimečně a líbí se mi, jak vás i skrze audio dostanou na místa, o kterých mluví.
  • Asian Efficiency (link): O produktivitě, někdy naprosto šíleně – podle témat, které publikují, si nastavuji, co ještě je a co už není normální. Ale občas mě něco zaujme a rád si podrobím svoje uvažování nějaké výzvě.
  • MladýPodnikatel.cz (link): Nutnost pro lidi, kteří dělají internetový byznys. Asi nemá smysl toho moc dodávat.
  • Na volné noze (link): O freelance byznysu, hlavně příběhy. Někdy se hodí nakouknout pod pokličku lidem, které znáte z Twitteru.
  • Travel Bible (link): O cestování. Cestování mám rád, občas mě zaujme nějaký konkrétní příběh – často to byly epizody o cestování s dětmi.

Poslouchat toho můžete i víc

Nejsem příznivcem přehnané produktivity, tedy takové té situace, kdy posloucháte při každé volné chvíli a ještě zrychleně (to je mimochodem úchylárna). Je ale spousta dalších věcí, které můžete poslouchat. Třeba:

  • Audioknihy na Audible. Měl jsem roční předplatné (zjednodušeně co měsíc, to knížka), ale nakonec jsem poslouchal i knížky, které bych si jinak nepřečetl. A za necelých 500 Kč za měsíc je to pro mě drahé.
  • Články. Třeba Pocket umí převést články do audiopodoby (tzv. TTS, neboli text to speech). Není to ale příjemné na poslouchání. Zvlášť když se rozmazlíte podcasty s profesionální produkcí (všechny od NPR). Existuje třeba aplikace Curio, která tohle řeší. Prostě někdo namluví nejlepší články ze zajímavých magazínů. Ale opět to něco stojí.
  • Audiblogy. Experimentuju s aplikací Anchor, kam můžete velmi jednoduše nahrávat kratší audioblogy. Prostě místo toho, abyste článek napsali, nahrajete ho. Přijde mi to hrozně cool, ale zatím jsem ještě nepronikl do toho správného režimu používání.
  • Záznamy ze schůzek a konferenčních hovorů. Mít nahranou schůzku nebo důležitý telefonát nemusí být zas tak špatný nápad (i když byste třeba chtěli zlepšit svoje vyjednávací schopnosti). I když si děláte poznámky, může vám něco uniknout – pak je dobré se mít k čemu vracet. Přiznám se, že jsem to ještě nezkoušel. Ale způsob, jakým k tomu přistupuje aplikace Casette se mi opravdu líbí.

Audio je trend

Poslouchání mě hrozně baví. Těžko říct, kam až se poslouchání dostane. Začínají mě bavit audiozprávy – tedy tzv. asynchronní alternativy k telefonování, kdy vlastně nikoho neotravujete, a přitom nemusíte psát e-mail (víc najdete v článku o asynchronní vs. real-time komunikaci).

Ještě víc mě to baví, když myslím na Táničku. Veškerá zábava pro děti vyžaduje oči – knížky, hry, tablety i televize. Jsem zvědavý, jestli jí bude bavit poslouchání. A experimentuje s tím i NPR, které nedávno představilo podcast Wow in the World, který je určený pro zvědavé děti a jejich rodiče.

Audio je pro mě velmi zajímavý prostor ke zkoumání.

Že nevíte, jak začít poslouchat podcasty?

Sepsal jsem pro vás nejkratší cestu k podcastům. Článek se jmenuje Jak poslouchat podcasty a najdete v něm i tři pravidla pro snazší život s podcasty.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..