Kolik stojí automatizace firemních procesů

4. 10. 2020 | Automatizace a integrace | Žádné komentáře

Automatizace procesů ve firmě přináší úsporu nákladů. S tím, jak se objevují články o automatizacích a s tím, jak cítím vzrůstající poptávku, myslím, že je potřeba dobře si nastavit očekávání co do ceny a nákladů na automatizace práce. Pokud totiž nezapočítáte všechny náklady, můžete se zklamat.

Nejčastěji existují čtyři typy nákladů. Náklady se samozřejmě liší podle rozsahu a je rozdíl, pokud si necháte automaticky ukládat z e-mailu faktury na Google Disk, nebo vytváříte tzv. no-code nebo low-code objednávkový systém.

1 – Náklady na vytvoření a úpravy automatizace

Při vytváření automatizace je potřeba sepsat záměr, cíle a co přesně bude automatizace dělat. Pak je třeba nastavit všechny zahrnuté nástroje a všechny ty instrukce přetavit v tzv. scénář. U větších nebo netradičních projektů se často nejprve vytváří prototyp, na kterém si ověříte, že to vůbec realizovat lze („proof of concept”).

Do této kategorie patří i náklady na úpravu. Opravdu se vyplatí předem dobře promyslet a sepsat, co chcete zautomatizovat. Pokud totiž bude každou chvíli něco měnit, můžete o cenovou efektivitu přijít.

O jaké částky může jít? Běžné projekty začínají na pár tisících, ale u větších procesů se dostanu i k 25 tisícům. Nedá se k tomu napsat o moc víc – zkrátka záleží na zadání.

2 – Náklady na Integromat nebo jiný „propojovací” nástroj

Všechny své i klientské automatizace dělám v Integromatu. V Integromatu můžete mít účet zdarma, který vám dá 1000 kreditů pro dva aktivní scénáře zdarma.

Kredity se čerpají při každém běhu scénáře – záleží na tom, jak často scénáře běží, kolik nástrojů propojuje a celkově na tom, jak je složitý. Platí jednoduché pravidlo – čím víc úkonů, tím víc čerpá automatizace kreditu.

Když potřebujete více než dvě aktivní automatizace a nebo víc kreditu, musíte přejít na vyšší tarif. Ten stojí devět dolarů na měsíc a máte v něm 10 000 automatizací.

Integromat Pricing – Cena operací

Název tarifuPočet operacíCena za měsícVyužití
Free1 0000 USDdvě malé automatizace
Basic10 0009 USDjeden středně velký proces
Standard40 00029 USDvelký proces, nebo několik středních
Business150 00099 USDvíce velkých procesů ve firmě
Platinum800 000299 USDdá se toto vyčerpat? :)
Aktualizováno 4. 10. 2020

3 – Náklady na propojené nástroje

V automatizacích často propojujete různé nástroje – já např. nejčastěji pracuji s Pipedrive, Airtable, Asana, Gravity Forms, Knack nebo Ninox. A je možné, že v některém z těchto nástrojů budete muset platit za každý uživatelský účet.

Větší projekty často vyžadují vytvoření tzv. servisního účtu, kterým se přihlašujete do propojených nástrojů. To je vlastně takový falešný uživatel, který pak vykonává automatizaci. Existence servisního účtu není 100% podmínkou, ale pokud potřebujete např. integrovat dva nástroje tak, aby se oboustranně synchronizovali, nevyhnete se tomu. 

Tzn. v Pipedrive zaplatíte 15 USD za měsíc, v Asaně (pokud máte Premium) 11 USD apod.

4 – Náklady na správu automatizace

Vytvořit automatizaci a předem neřešit veškeré náklady, které souvisí s provozem (a celkově vlastnictvím) automatizace mi přijde nezodpovědné. U každé automatizace tak předem uvádím, že i správa bude něco stát – nejčastěji jednotky tisíc za rok.

Správa zahrnuje řešení nenadálých situací a zajištění, aby automatizace v případě problémů co nejrychleji naskočily. Co se může stát? Občas jsou to výpadky v propojených nástrojích, občas dojde na změny v tom, jak se nástroje propojují. Pro člověka, který automatizace spravuje, je to spíš riziko než zlatý důl.

Pro vás to sice může znamenat nějaké náklady navíc, ale zase můžete s klidem spát.

Automatizace procesů se musí vyplatit

Všechny ty výše uvedené náklady jsou důležité proto, že potřebujete už na začátku vědět, zda se vyplatí proces automatizovat. Na jedné straně máte současný náklad na práci, který může mít podobu lidského času (to se dá snadno vyčíslit), ale i mentální kapacity (to se vyčísluje hůře). Na straně druhé máte čtyři kategorie nákladů, které musíte zahrnout.

Ta rovnice je poměrně jednoduchá. Pokud se ale nedozvíte o všech nákladech na automatizaci na začátku, může vám pak skryté náklady udělat doslova čáru přes rozpočet.

Vyzkoušejte Integromat na měsíc zdarma

Založte si účet v Integromatu přes tento odkaz a získejte Basic plán na první měsíc zdarma.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..