Co se Asaně nejčastěji vyčítá aneb co byste měli vědět, než se rozhodnete do Asany investovat

7. 1. 2020 | Efektivní spolupráce | Žádné komentáře

Co kdybyste si šli pořídit auto a prodejce vám rovnou řekl, že pro rodinu tohle auto není. A jestli jezdíte na hory, tak na tenhle model taky zapomeňte. Rád bych udělal službu všem, kteří se zvažují Asanu, a ukázal, co ji lidé, se kterými se o Asaně bavím, vyčítají.

Má to jeden háček – co je pro jednoho kámen v botě, může být pro druhého výhra. Pokud jste freelancer, bude vás pálit něco jiného než tým pěti start-upových dobrodruhů. A stopro něco jiného než šedesátihlavý dav. Těžko srovnávat.

Zkusím tedy vypíchnout to zásadní a říct, komu to vadí.

Nemám přehled napříč organizacemi

Asana je členěna do Organizací. Když chcete přejít z jedné do druhé, chvíli to trvá, ale zásadní pain je jinde. Neuděláte si přehled o svých úkolech napříč organizacemi.

Na volné noze vás to může trochu svazovat, protože se dá očekávat, že makáte na více projektech pro různé zadavatele najednou.

Musím platit minimálně za pět lidí v týmu

Jo, tohle vadí i mě. A všem menším týmům a freelancerům. Asana poslední dva roky hodně tlačila na obchodní výsledky. V současné době jsem narazil na test úpravy obchodního modelu u menších týmů.

Pokud test projde (a to není nutně vždy a nebo nemusí projít v této podobě), budete nově moct pořídit předplatné pro jednoho, dva, tři a čtyři lidi (pak 5, 10, 15 a dál standardně podle aktuálních podmínek). Má to jeden drobný háček. Malé týmy přijdou o svou slevu, takže se bude platit plných 11 USD na měsíc při roční platbě (nemůžu potvrdit přesně).

Jen pro srovnání:

  • Aktuálně stojí 5 lidí na rok celkem 420 USD (7 USD na měsíc)
  • Pokud test projde, budou stát 4 lidi celkem 528 USD (11 USD na měsíc)

Takže ne pro každého to bude výhra.

Chybí mi detailní nastavení přístupových práv

V Asaně můžete přidělit uživateli jediný úkol, projekt nebo ho přidat do týmu. A vždy vidí jen to, co mu zpřístupníte. Projekty mohou být otevřené, soukromé pouze pro zvané a (v Premium verzi a výše) také viditelné se vstupem na požádání. V daném projektu pak můžete omezit kolegy na „comment-only”, což znamená, že vám do toho budou kecat, ale s prací nepomůžou. A to je vše.

Upřímně chápu, že je to pro někoho málo. Pokud nastavujete „korporátní strukturu práv”, rovnou říkám, směřujte své kroky třeba k Teamworku. A ani vám nebude vadit, že na zadání jednoho úkolu potřebujete stejně kroků jako na tři kolečka valčíku.

Nicméně těch požadavků, které na Asanu směřují oficiální cestou, je dost, takže předpokládám, že se něco bude měnit.

Nemůžu přidat jeden úkol více lidem

Ať přemýšlím o Asaně, nebo o ragbyovém zápase, vycházím z předpokladu, že lidi jsou ve své podstatě dobří. A přesto, když zadáte jeden úkol dvěma lidem, hrozí, že ho nesplní nikdo.

Asana myslí na situace, kdy chcete zadat stejný úkol více lidem – pro to existuje funkce Assign Copies.

Celé je to otázka mindsetu. Asana docela často vynucuje svým designem dobrou praxi. Justin a Dustin prostě mají svou představu o tom, jak se pracuje, a vám se to maximálně nemusí líbit. Pokud ale se zefektivněním práce u vás v týmu začínáte, můžete se nechat navést.

Osobně bych nejradši, aby to takto zůstalo, ale vím, že se to téma řeší.

V Asaně jsme zahlceni množstvím úkolů a topíme se

Tohle je častá výtka od firem, které s Asanou terpve randí. Tím, že Asana přináší několik odlišností, je složité na ni naskočit asi jako na jedoucí skateboard. Možná párkrát spadnete na záda, pokud jste nikdy na skateboard neskákali. Ale pak už víte, kam nasměrovat vaši rovnováhu.

V čem je problém? Jsou tři, v pořadí důležitosti: 1. Lidi v týmu neví, jak se pracuje s Inboxem a že by vůbec měli. 2. Stejně tak nepracují s My Tasks. 3. Neumí si nastavit upozornění.

Asana je strašně dobrá v tom, že si můžete větší úkoly snadno rozpadnout do dílčích kroků, a přitom se neztratit. Ale nemůžete čekat, že to bude fungovat, když nebudete používat základní funkce Asany. Omlouvám se, ale je to tak.

Bez těchto funkcí bude zavalení jak Česká pošta před Vánoci. Navíc znemožníte ostatním v týmu mít přehled o tom, co se v týmu děje.

Toto téma jsem rozepsal v samostatném článku, který ze srdce doporučuju.

Fakt toho víc není?

Z toho, s čím se potkávám ne. Na fóru Certified Pros dost lidem chybí nativní aplikace pro Mac. Tihle diskutující už asi mají tak efektivní firmy, že mají čas na zbytečné diskuze.

Dřív se Asaně vyčítala nemožnost přehazovat v projektu pohled mezi seznam úkolů (List) a nástěnkou (Board) a také nečitelnost vlastních polí v seznamu úkolů. Obojí je naštěstí minulostí.

Asana se hodně věnuje uživatelskému výzkumu a ty nejpalčivější problémy řeší. Jsou to takové etapy – rok řeší byznys, pak sérii nových funkcí (naposledy Portfolios, Workload, Rules apod.) a pak lepí drobnosti.

Mě osobně na Asaně nic nechybí a zároveň nic nepřebývá. To druhé je pro mě důležitější.

Co chybí vám? Co vás štve? Pojďme to dostat na světlo! Díky za komentáře.

Udělejte dobré rozhodnutí

I když mám Asanu rád, nikdy bych ji nedoporučil firmě, pokud si myslím, že to pro ni není vhodné řešení. Pokud byste chtěli svoje rozhodování o vhodném nástroji probrat, napište si o konzultaci.

Photo by Christian Erfurt on Unsplash

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..