6 rad, jak konzumovat informace jako profík a přitom si zachovat si dušení zdraví

11. 10. 2010 | Efektivní spolupráce | 1 komentář

Nestíháte? Máte plnou RSS čtečku a máte pocit, že vám pořád něco utíká. Jsme přehlceni informacemi a jenom stroje stíhají všechno. Máme-li si zachovat duševní zdraví a zároveň mít dostatek informací z oboru, který nás zajímá, chce to systém. Ten si musí každý vytvořit sám, já se vám alespoň pokusím naznačit, jak vypadá ten můj.

meditující dívka

[img credits: topzine.cz]

1. Vše na jednom místě, tedy vše podstatné

RSS čtečky jsou prý mor. A já tvrdím, že ne. RSS čtečka vám dokáže dopravit obsah z velkého množství článků na jedno místo. Stejně tak to ale dokáže i s malým množstvím. Přidat web do RSS čtečky je hrozně jednoduché – v mém případě si to ale dobře rozmýšlím.

Dřív jsem měl cca 200 různých zdrojů, díky kterým jsem měl pocit, že pořád nestíhám. Chtělo to radikální řez. Teď jich mám cca 30 a mám se dobře a nebojím se kliknout na “Označit vše jako přečtené”. A vůbec nic mi neuniká.

2. Klíčová slova jsou klíčová

Pokud vás zajímá konkrétní téma, nadefinujte si ho jako klíčové slovo do Google Alerts, nechte si ho pravidelně vyhledávat na Twitteru, v blogách na Google nebo YouTube. Tato vyhledávání lze uložit jako RSS, které se vám pravidelně aktualizují. Přímo ve vaší RSS čtečce.

3. Lidé, kteří ví

Kvalitní RSS čtečky a sociální média vám umožňují přidávat si kontakty. Proč si nepřidat profesionály a známé lidi z oboru, který vás zajímá. Ví, které zdroje se vyplatí sledovat a špinavou práci odvedou za vás – pro ně není špinavá, protože mají systém.

Pokud chcete tento přístup praktikovat i v sociálních sítích, určitě doporučuji využití Twitter listů a seznamů “přátel” na Facebooku. Důvodem je efektivita – chcete se soustředit na konkrétní téma a fotky psích a usmrkaných přátel vás budou rozptylovat.

4. Kdo je mobilní, vítězí

Pokud máte přístup ke svým zdrojům i například z mobilu (nemluvím o tabletech), máte taky z půlky vyhráno. Ne, že byste měli číst dlouhé články na telefonu, ale můžete si například označit tweety, které vás zajímají a odkazy, které obsahují si přečíst někde v klidu. V čase, který byste strávili civěním na roztomilou slečnu naproti, si můžete vyfiltrovat to, co má smysl.

5. Důležité jsou návyky

Většinou sledujete dva typy informací: zprávy a názorové články. Zatímco zprávy potřebujete mít co nejaktuálnější, články si chcete přečíst v klidu ve chvíli, kdy nad nimi budete moci přemýšlet. Není nic jednoduššího, než si rozdělit, kdy co číst. Zprávy ráno, po obědě a před odchodem z práce. Články pak v klidu doma nebo o víkendu.

6. Ruka nebo lopata?

Volba je asi jasná, ne? Pokud chcete být efektivní, potřebujete vhodné nástroje. Já používám Google Reader (+Reeder pro iPad), Hootsuite, UberTwitter pro Blackberry a božský Instapaper. Pokud neznáte Instapaper, jde o službu, která vám umožňuje vám uložit si články z různých zařízení (PC, Kindle, iPhone, iPad) na potom. Pokud byste našli každý měsíc jeden dolar, podpořte tenhle projekt – má smysl.

Při konzumaci tolika informací se člověk bez systému ztrácí. Nezapomeňte, že nemusíte přečíst všechno. Stejně se vám to nepovede. Děláme to, protože nás to baví a protože víme, že informace jsou palivo pro motor, který nás žene kupředu.

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

1 komentář

  1. Saša Doktor

    Otázkou ovšem je, jestli civění na roztomilou slečnu nemá větší smysl než třídění obsahu čtečky :)

    Odpovědět

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..