Potřebujeme prémiové nástroje a musíme je umět skvěle ovládat. Jsme novodobí řemeslníci?

22. 9. 2019 | Efektivní spolupráce | Žádné komentáře

Asana, Clockify, G Suite, Fakturoid, Notion, Pipedrive, Lucidchart nebo třeba Calendly jsou placené nástroje, které využíváme v Makevisionu na řízení práce. Gitlab, Sentry, Uptime, Postman, Balsamiq a Sketch pro vývoj Nautie. Většinu z toho platíme buď na měsíční bázi, některé na roční. Dohromady je to slušná pálka a jí si pořád myslím, že je to správně.

Máme totiž na výběr. Buď si vezmeme polévkovou lžíci a budeme tunel kopat půl roku. Nebo si na to vezmeme lopatu a bude nám to trvat měsíc. Proč to ale neudělat za týden, když se to v konečných nákladech a příjmech vyplatí?

Už je to cca 3 roky, co jsme ještě v Lovebrandu počítali, kolik nám ušetří Asana ročně peněz. Hrubým odhadem nám to vycházelo na 110 000 korun (ve dvou lidech!). Ve srovnání s cca 8 000 ročním nákladem na předplatné to není úplně špatná investice. A troufnu si říct, že podobné je to i s dalšími nástroji.

Proč by vůbec měly být nástroje zdarma?

Občas si tu a tam někdo postěžuje, že je Asana drahá. A že productboard stojí 59 USD za produkťáka (ano, to si stěžuju já). Ano, je to náklad a ne malý. Jenže ty firmy investují roky do vývoje, platí lidi, riskují a nemůže to dělat pro vaše modrý oči. Ani takový ty šedivomodrý.

Osobně to vnímám jako takový nový “nájem”. Někde se to musí projevit, že spolu nesedíme každý den osm hodin v kanceláři. Navíc práce je čím dál komplexnější. Je to také daň za efektivitu – můžeme se chlubit tím, že jeden člověk dneska zvládne stejné množství práce jako před třiceti lety celé oddělení, ale nesmíme se pak divit, že to něco stojí. Troufám si, že na to člověk potřebuje fakt dobrou lopatu.

I když máte vůli platit, není to jednoduché

Když už tedy kousnete, že máte zaplatit za nástroj, přichází další náklady, ne nutně peněžní. Musíte se s nástrojem naučit, musíte vymyslet, jak ho dobře napojit na procesy ve firmě, jak ho integrovat s dalšími nástroji. Přehnané? Tady to teprve začíná.

Pokud pracujete ve větším týmu, musíte ten způsob práce předat dál, shodnout se na něm, překonat nevoli ke změně, naučit ho ostatní. Takového kognitivního overloadu. Tady je často kámen úrazu.

Jenže vy chcete, aby ta práce plynula v pohodě

S nástroji určitě trávím víc času než je standard. A nemám problém přeskočit z jednoho na druhý rychlostí importu přes API nebo CSV. Protože je tu ještě jeden moment, který si podle mě málo kdo uvědomuje. Kromě práce, která dává smysl, začínáme chtít i práci, která nebude nepříjemná. Manuální, nezáživná, frustrující, robotická.

Mám zkušenost s pár dobrými řemeslníky. Ti sami říkají, že se vyplatí zainvestovat a pořídit si dražší šroubováky, vrtačku od ověřené značky a pracovní kalhoty, které stojí třicetkrát víc než vytahané tepláky. A jejich důvod – můžou se na ně spolehnout a práce jde od ruky.

Že by se z nás stávali novodobí řemeslníci? A za co platíte vy?

Featured photo by Philip Swinburn on Unsplash

Chcete vyladit spolupráci u vás ve firmě?

Naše práce je čím dál složitější. Zatímco dřív stačilo naučit továrního dělníka monotónní pohyb, dneska potřebujeme mít nejenom vhodné nástroje, ale i návyky. Co konkrétně? 

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..