Když někomu píšete, napište mu všechno, co potřebuje vědět

24. 1. 2018 | Efektivní spolupráce | Žádné komentáře

Rozmáhá se nám tu takový nešvar. Nechci být za oškliváka, který neodpovídá na zprávy, a aby to, co napíšu, vyznělo arogantně. Ale nemůžu si pomoct.

Často po mě – naprosto oprávněně – někdo něco chce. A i když se snažím všechny naučit, ať mi píší na e-mail, kde se tenhle nešvar překvapivě neobjevuje, stejně se nevyhnu tomu, že mi přistávají zprávy na FB Messengeru, ve WhatsAppu nebo jinde jak letadla na letišti v Dubaji.

Když mi napíšete jen:

  • „Honzo?“,
  • „Ahoojky“,
  • „Jak se máš?“,
  • „Jsi tu?“ nebo
  • „Můžeš?“

a tím skončí vaše zpráva, vzdalujete se od své odpovědi.

Mám vypnutý notifikace a zprávy čtu jen jednou za čas. Nemůžu si dovolit pořád viset na telefonu. A i když si to přečtu, tak odpovídám až ve chvíli, kdy mám čas. To znamená, že jediné, co vám napíšu – místo odpovědi, na kterou čekáte – je „co potřebuješ?“.

A vy jako na potvoru už nejste na příjmu. To znamená, že to nedořešíme. A že odpovídáte další den, když jsem uprostřed práce a chci se soustředit jen na ni.

Takže, jak to udělat líp? Mohl bych to vyřešit já a pořídit si chatbota, který se doptá, ale… co třeba takhle:

„Prosímtě, chtěl bych s tebou probrat nový projekt, který mě napadl. Mohl bych se za tebou stavit nějaký pátek? Souvisí to s rozšíření známosti ragby, a proto si myslím, že bys mi mohl píchnout.“

„Ahoj Honzo, jestli seš na Facebooku, napiš mi, kdy a jak mi můžeš poslat, kdy bys měl čas na schůzku s firmou XY. Potřeboval bych to potvrdit rychle. Mě se hodí středa 13. 5. od 13 hodin, nebo pak čtvrtek 14. 5. od 9 ráno. Pokud bys nestihl odpovědět dneska do 18 hodin, přestává to hořet – čas na nás budou mít zase až příští měsíc.“

„Ahoj Honzo, psali mi z firmy, která by s tebou chtěla spolupracovat. Jde o tuhle firmu (nejakafirma.cz) a zrovna řeší tenhle problém… Dej mi, prosím, vědět, jestli by tě to zajímalo, a jestli máš vůbec čas se tomu v následujících dvou měsících věnovat. Když to nepůjde, trochu mi to zkomplikuje situaci.“

Možná to bude trvat stejně dlouho, ale bude to rychlé a bez práce navíc. Bez vyrušování. Když někomu píšete, napište mu rovnou co chcete a zkuste přemýšlet nad tím, jaké by ten příjemce mohl mít otázky, když vám bude odepisovat. Zkuste na tyhle nevyslovené odpovědět předem. Ulehčíte život sobě i lidem kolem sebe.

A nebojte, sám si to beru jako předsevzetí.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

0 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..