Přečtěte si: Net Delusion od Morozova

10. 9. 2011 | Internet a sociální média | 1 komentář

O sociálních médiích se píše stále častěji v kontextu nějakých sociálních a politických změn. Volby v Iránu, Egypt a Arabské jaro, Londýn, Oslo, Německo. Jen za Rumburk zatím Facebook, Twitter nebo Blackberry Messenger nemůžou.

Pokud si budete pročítat úvodní kapitoly Net Delusion, možná se stejně jako já bude usmívat pod náporem trefných narážek na lidi, jejichž knížky s úctou sdílíme. Třeba Clay Shirky (známý nejvíce asi jako autor knihy Cognitive Surplus). Evgeny Morozov pak rozebírá velmi zajímavé zdroje informací, které popisují přehnaně nadšené reakce médií a „předních odborníků“ na vliv sociálních sítí během posledních větších sociálních změn.

Evgeny Morozov

[img src=zocalopublicsquare.com]

Pokud si stále myslíte, že internet osvobodí všechny nedemokratické režimy, vřele doporučuji zavřít článek a otevřít knihu. Protože s novými médii to není jen růžové.

Uvedu pouze dvě myšlenky, ostatní si přečtěte sami.

Dejte jim sitcom

Vemte si situaci ve Východním Německu – obyvatelé měli normálně přístup ke komerčním pořadům na zápaďáckých televizních stanicích. Pokud si říkáte, že si tím vlastně podřezali větev, protože informace = svobodný režim, jste na omylu. Obyvatelstvo se u kvalitních filmů a sitcomů bavilo a na režim se svými problémy jakoby zapomínalo.

Internet ve stupních šedi

Situace není rozhodně růžová. Internet a doplňte si za to pokaždé sociální média (aby byl článek in) sice využíváme k tomu, abychom liberalizovali režimy, které mají odlišnou podobu, než na který jsme my ze Západní civilizace zvyklí. Stejně tak ho totiž používají i ony režimy. Od sledování lidí a informačních toků, šíření dezinformace až po únosy lidí, o kterých jsem psal ve Strategické glose před rokem.

Internet není jenom dobrý a zlý. Mezi těmito póly existuje totiž není prázdno.

Podobných myšlenek je knih plná a pokud jste stejně jako já zastáncem spíše kritického přístupu k médiím, určitě po Net Delusion sáhněte. A pokud to uděláte, vemte do ruky i zmíněný Cognitive Surplus. Budete mít oba pohledy a to se velmi hodí.

net delusion morozov kniha

[img src=theatlantic.com]

Odebírejte Workflow newsletter

Řídit a rozvíjet firmu a přitom zůstat v obraze je někdy nad lidské síly. A přesně to řeší Workflow.ooo newsletter.

1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..